Kasiyerlerin 5 Kuruş Para Üstünü Vermeme Uyanıklığı

Ucuzluk marketleri başta olmak üzere zincir marketlerde giderek yaygınlaşan bir şey görüyoruz. O da bazı kasiyerlerin 5 kuruş para üstünü vermemeye başlaması. TL den 6 sıfırın atılması ile kuruş yeniden hayatımıza girdi ve başlangıçta 1 kuruşlarda piyasa kullanımda idi. Zamanla 1 kuruşlar ortadan kayboldu ve para üstleri yukarı doğru hep 5 kuruşa yavarlandı veya aşağı doğru.

Mesela 5.57 kuruş olan fiş bazı kasiyerlerin 5.55 TL'ye yuvarlıyordu. Şuan ise gördüğümüz kadarıyla üste yuvarlanıyor hep ve bazen 5.95 gibi tutarlarda 6 tl veya 10 tl verdiğinizde 5 kuruş bile verilmiyor. Bu konuda uyanık olmanız gerekmektedir. Aldığınız her alışvberişten sonr atutarı kontrol edip para üstüne bakınız. Eğer 1 kuruş olarak veremiyorsa yuvarlmayı da aşağı doğru yapmak zorunda olduğunu kasiyere öğretin ve paranızı isteyin. Bazı kasiyerler 5 kuruşum kalmadı gibi saçma bri bahane ile 5 kuruş vermezken baızları ise hiç söylemeden vermemeyi tercih eder oldu. 1 kuruşumuzdan vazgeçmemizi sağlayan marketler veya ekonomik düzen şimdide 5 kuruşumuzun para değer olmadığına bizi ikna ediyorlar ve buna ilk inananlar kasiyerler ve uygulayıcılarıda onlar. Dikkali olun ve kuruşlarını isteyin. Unutmayın her kuruşun değeri var hayatınızda.

 

Konu hakkındaki diğer bir bilgilendirme için aşağıdkai haberi okuyunuz :

Piyasada 1 kuruş ticareti

Piyasada bulunan "1 kuruşlar" üzerinden, haksız kazanç sağlandığı belirtildi... Müşterilerin büyük çoğunluğunun önemsemediği 1 kuruşlar, kimileri için ise altın değerinde. Bu madeni paranın yapımında kullanılan karışım eritilip, yüksek fiyatlara satılıyor.

2017 Ocak ayı itibariyle piyasaya 208 milyon 694 bin 550 adet 1 kuruş sürüldü.

Perakende işletmelerin bir çoğunda alışverişlerde para üstü olarak 1 kuruşlar, verilmiyor; müşteriler de almıyor... Her alışverişte örneğin sonu 99 kuruş ile fiyatlandırılan ürünlerden işletmelerin, kasasına 1 kuruş kalıyor. Para üstü kuruşlar, kayda girmediği için tüm mağaza ve şubelerden yılda milyonlarca liralık vergisiz kazanç, elde ediliyor.

Para üstü olarak almadığımız 1 kuruşların peşinde başkaları da var. 1 kuruşların hurda kilo fiyatı 7 lira 70 kuruş, parasal değeri ise 4 lira 55 kuruş olunca, haksız kazanç peşinde olanlar harekete geçti. Durum böyle olunca piyasadaki 1 kuruşlar toplanıyor.

Üretimi 0.89 kuruşa mal olan 1 kuruşların yüzde 90'ı bakır, yüzde 10'u çinko alaşımdan oluşuyor. 1 kilogram alaşım elde etmek için ise 455 adet kuruşluğa ihtiyaç duyuluyor. 1 kuruşun kilogram iyatı 7.70 TL, perakende fiyatı ise 9 TL'den satılıyor

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu, tüketiciyi bilinçli olmaları ve kuruşları ısrarla istemeleri konusunda uyarıyor ve bu sorununun, kamu spotları ile anlatılması için öneride bulunuyor.

 

Kaynak : http://www.kanalb.com.tr/haber.php?HaberNo=89984

REKLAM