Broşür Kirliliği! Market Broşüleri de Çevreyi Kirletiyor; Tıpkı Poşetler Gibi!

Plastik poşet kullanımı ile ilgili çıkan yasa ile beraber ülkemizde yeni bir dönem başladı. Artık poşetler ücretli olarak satılıyor. Ve hepimiz bu süreçte fikrimizi ifade ediyoruz bu yeni ugulama hakkında.

Uygulamanın şekli ve tüketicilere olan maliyeti elbette tartışılabilir bir şey ama, ülkemizde plastik tüketiminin, özellikle poşet ve pet şişe kullanımı son 10 yılda gerçekten maksimum çevre kirliliği oluşturacak bir seviyeye gelmesinden dolayı, bu anlamda çok önemli bir çevre koruma konusunu ülke olarak tartışmaya açmış olduk. Ama plastik poşetler ve pet şişeler kadar çevreyi ilgilendiren ve unuttuğumuz başka bir konu daha var; o da marketlerin basılı broşürleri. Evet, ülkemizde market broşürleri konusunda da ölçüsüz bir çevre kirliliği var.

Gıda, Kozmetik, Yapı ve Teknoloji marketlerinin son yıllarda her ay yüzbinlerce broşürü çok dağınık şekilde, adeta her yere saçılarak, apartman kapılarına sıkıştırılarak, mağaza önündeki standlara veya market kasalarının önüne konarak kontrolsüzce çevreye saçılarak dağıttığını görüyoruz.

Marnevar.com projemizin 2010 yılında da ortya çıkış fikri de bunun önüne geçmek, market broşürlerinin çevreye verdiği bu zararı azaltmak gerektiği idi. Bu kirliliğin temel çözümümün de online yani e-broşürler olduğu fikrine inanıyoruz. Bu amaçla sitemizde marketlerin broşürlerini, tek bir noktadan reklamsız sade bir sunumla kolayca telefonunuzdanda inceleyeceğiniz şekilde detaylı ve güncel olarak yayınlıyoruz.

Bu bağlamda basılı broşür dağıtımına ve dağıtım şekline de belirli çevre koruyucu kurallar getiren yasal kurallara da ihtiyaç olduğunu belirtmekte fayda var. Lütfen sizlerde Broşür Kirliliğine Son Kampanyamıza Katılın!

 

REKLAM