Corona Virüs Riski ile Stok Yapmaya Gerek Var mı?

Corona virüsün Türkiye'de tespit edilmesi ile bir anda övünme modundan, tıpkı alay ettiğimiz başka ülkelerdeki gibi panik moduna geçtik ve alışveriş yapıp stok yapmaya başladık. Gıda ve temizlik maddeleri konusunda özellikle. Bu anormal durumdan büyük karlar elde etmeye çalışan fırsatçılar ise yine kazananlar oldular.

Oysa şunu bilmeliyiz ki bu tür eylemlerimiz, finalde hep bizim aleyhimize oluyor tüketiciler olarak. Ortada gerçekten yaşamsal bir risk ve tehdit varsa bile bu şekilde stok yaparak ancak 1 ay zaman kazanmış olabiliriz ki sonrasına yine aynı durumda olacağız. Bu yüzden panik yapmamalıyız.

Eğer korkulan şey, virüsün yayılması ile ülkemizde üretimin tamamen duracağı bir noktaya gideceğimiz ise, bu risk üzerinden hayatımızı ne kısa nede uzun vadece bu şekilde kurtaramayız. Çünkü şehirdeki bu kadar nüfusu eğer üretim durursa hiçbir stok beslemeyez. Eğer bu riski gerçekten hesaplıyorsak, bizler ancak uzun vadece bu tür acil durumlardan korunmak adına köydeki evimize geri döneceğimiz şekilde bir hazırlığımızın ve planımız olması gerekir.

Böylece orda kendi gıdamızı kendimiz üretip hayatta kalabiliriz. Ama şehir hayatında bu tür panikle hareket edemeyiz çünkü, bizi bu panik ile yapacağımız stoklar sadece 1-2 ay kurtarabilir. Nasıl ki, "deprem olursa" diye evimzi terk etmiyorsak, aç kalırsak diye de bütün paramızla gıda ve temizlik maddesi alamayız. Bu mantıklı değil.  Bunun yerine daha minimalist bri yaşama geçmek ve uzun vadeli hayatımızla ilgili yaşamsal riskleri hespalayarak bir plan yapmalıyız. Örneğin market alışverişlerimizden ayda 500 tl tasarruf ederek, abur cubur yemeği bırakarak kendimize acil durumlarda kaçış ve hayatta kalmak için bir B planı yapabiliriz. Bu gerçek bir tedbirdir.

 

İlk Koronavirüs Teşhisi Türkiye'de Market Alışverişlerinin Artmasına Sebep Oldu

Reklam